Nemokamas pristatymas visoje Lietuvoje nuo 44€! (išskyrus Neringą)

namu kvapai

Namų kvapai. Saugu ar ne?

Būsiu nepopuliari ir turbūt sulauksiu kritiškų komentarų, bet …jei padėsiu atverti akis nors vienam žmogui, tai jau gerai. Juk nuo vienos žvakės galima uždegti tūkstančius 😊

Karts nuo karto vis sulaukiu prašymų pagaminti namų kvapus. Tačiau aš atsisakau, negaminu jų. Nors per paskutinius kelerius metus jie ypač išpopuliarėjo, tačiau pasakysiu atvirai, man plaukai šiaušiasi, kai matau ką žmonės perka, ką skleidžia savo namuose, kuo kvėpuoja būdami namie.

Labai grubiai namų kvapus būtų galima suskirstyti į dvi pagrindines rūšis, natūralius ir sintetinius. Natūralius kvapus sudaro augalinis aliejus, eteriniai aliejai ir dar viena kita medžiaga. Viskas būtų gerai, jei šiuos kvapus paskleistume namie valandai ar dviem. Betgi ne. Buteliukas atsukamas, lazdelės įmerkiamos ir garuoja aromatas ištisai, dieną naktį. Sakysite kas čia tokio? Juk natūralu? Tai tikrai nėra gerai. Garuodami eteriniai aliejai paskleidžia aromatines molekules po visą patalpą. Jūs nuolat jas įkvepiate ir įkvepiate. Taip, jos natūralios, bet tai nereiškia, kad nepavojingos. Pavojingumas yra tame, kad šis procesas nenutrūksta. Viskas yra nuodas, ir viskas yra vaistas. Skirtumas tik dozėje. Aromatinės molekulės, kaip ir visa, kas patenka į žmogaus kūną, turi būti apdorota. Jos patenka į plaučius, kraujotaką, pereina per kepenų filtrus, per inkstus ir tik tuomet, perdirbtos, pakeistos substancijos, pašalinamos per šlapimtakius. Taip nuolat yra apkraunamos mūsų kepenys, inkstai. Ir tai nėra gerai. Atsižvelgiant į tai, kad toksinų gauname kiekvieną dieną su oru, kuriuo kvėpuojame, su maistu, buitine chemija, įvairiausia kosmetika, higienos reikmenimis, plaudami indus…Susidaro pakankamas kiekis medžiagų, kurias turi neutralizuoti mūsų „chemijos laboratorija“ – kepenys. Jos ir taip dirba „viršvalandžius“. Tai kam jas dar apkrauti?

Sintetiniai kvapai dažnai gaunami perdirbant naftos produktus. Nors daugelis kvapų gamintojų deklaruoja, kad vengia uždraustų ingredientų ir junginių, kuriuose yra galimų kancerogenų (parabenų), toksinų (ftalatai), bet dažnai tiesa yra kitokia.

Namų kvapuose, kvepaluose, oro gaivikliuose, buitinėje chemijoje ftalatai naudojami dėl kvapą fiksuojančių savybių. Taip patenkinamas pirkėjų poreikis, kad kvapas išliktų kuo ilgiau, sklistų plačiau ir būtų intensyvesnis. Keblumas tame, kad ftalatų gaminio sudėtinių dalių sąraše nerasite. Gamintojai neturi prievolės to nurodyti. Tai paslepiama po žodžiu „fragrance“, „aroma“, „kvapiosios medžiagos“, „kvapas“.

2016 m. tyrime, paskelbtame žurnale Environmental Science and Pollution Research International, buvo ištirti 47 firminiai kvepalai, tiriant juos 5 skirtingų ftalatų kiekiui nustatyti. Nepaisant ES draudimo, 7-iuose iš 28 kvepalų DEHP (dietilheksilftalato) kiekis viršijo 1 ppm ribą, o trys prekės ženklai viršijo 0,1 ppm ribinę DBP (dibutilftalato) ribą (1000 ppm (dalelių milijone) yra ta riba, iki kurios žmogus patalpoje jaučiasi gerai). Visi kvepalai buvo pagaminti Europos šalyse. Šios ataskaitos išvada buvo tokia: „ftalatai yra endokrininę sistemą ardančios cheminės medžiagos, kurių saugumas neįrodytas“. 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26310707/

Apie ftalatų žalą daugiau info čia:

 https://www.hbm4eu.eu/wp-content/uploads/2019/09/Phthalates-Factsheet-HBM4EU_LT.pdf

Mokslininkai nustatė, kad didesnis ftalatų kiekis randamas darbuotojų organizmuose, dažniausiai moterų, kurios dirba mažmeninėje kosmetikos ir kvepalų prekyboje. Taivano nacionalinis aplinkos sveikatos mokslų institutas nustatė, kad ženkliai padidėjo šių pardavėjų rizika susirgti kepenų ligomis, žala reprodukcinei sistemai. Net 63 % kvepalų pardavėjų ir 50 % kosmetikos pardavėjų organizmuose DEHP viršijo JAV aplinkos apsaugos agentūros nustatytą referencinę dozę. Ir tai tik maža dalelė to, kas skelbiama. O kiek mes nežinome.

Yra keli tūkstančiai medžiagų, kurias draudžiama naudoti kosmetikos gaminių gamybai ir tiek pat leidžiamų naudoti, tik laikantis tam tikrų sąlygų ir apribojimų. Vienų pvz. negalima naudoti vaikams iki tam tikro amžiaus. O ar kas klausia jūsų perkant namų kvapus ar naudosite juos prie vaikų? Ar yra tokia informacija ant namų kvapų pakuotės?

Kitos medžiagos leidžiamos naudoti, kai kosmetikos gaminys nėra tepamas ant odos ir visai neimama domėn tai, kad viskas ką įkvepiame papuola į organizmo vidų. Viskas nusėda ir kaupiasi viduje. Tai niekur nedingsta, kol nedetoksikuojame organizmo.

Daugiau kaip 200 cheminių medžiagų, kurios ardo endokrininę sistemą, apstu gaminiuose aplink mus. Jų naudojimas ribojamas tik iš dalies. Net ir nedideliais kiekiais šios medžiagos yra linkusios kauptis organizme. Baltijos apsaugos forumo cheminių medžiagų ekspertės Lauros Stančės teigimu, jos tūrėtų būti uždraustos.

Apie pavojingas chemines medžiagas mūsų kasdienybėje ir jų sukeliamas žalas. Vertinga, konkreti informacija papildyta spalvotomis iliustracijomis:

https://pagalvok.lt/wp-content/uploads/sites/8/2020/04/priezastys.pdf

Ir dar šiek tiek apie tai dievinamą muskuso aromatą. Sintetinės formos jis plačiai naudojamas visų formų kvapuose (kvepaluose, plovikliuose, audinių minkštikliuose, namų kvapuose…). Sintetinis muskusas yra laikomas dirbtiniu estrogenu. Tyrimai parodė, kad šie junginiai gali sutrikdyti ląstelių funkcionavimą ir hormonų sistemą, prisijungdami prie hormonų receptorių ir blokuodami natūralių hormonų veikimą. Tyrimais su gyvūnais įrodyta, kad jiems buvo padaryta neurologinė žala. Tačiau kiti muskusai (pvz., muskuso ksilenas) ir toliau naudojami plovikliuose, audinių minkštikliuose, buitiniuose valymo produktuose ir kituose kvapniuose nekosmetikos gaminiuose, nepaisant įrodymų, kad jie kelia didelį pavojų sveikatai.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1314954/

Tai ar dar norite namus „kvėpinti“ tais nuodais? Jei visgi taip, tuomet atsižvelkite bent jau į kainą. Nesiginčysiu, yra namų kvapų be ftalatų ir kitų toksinų, bet jie kainuoja tikrai ne 6 eurus už 100 ml (tokių pilnas internetas). Peržiūrėjau nemažai svetainių, kurios prekiauja namų kvapais. Daugelyje nėra nurodyta gaminio sudėtinio dalių. Ir tai dažniausiai visi pigūs produktai. Svetainėse, kur prekiaujama aukštesnės kokybės gaminiais, kai kur yra nurodoma sudėtis, bet tikrai ne visur.

Esu dėkinga tiems, kas perskaitė iki pabaigos. Tai reiškia, kad jums svarbi jūsų sveikata ir tik jūsų sąmoningi pasirinkimai nulems jūsų gyvenimo kokybę. Tik jūs patys esate atsakingi už savo sveikatą.

 

 

 

1 komentaras apie “Namų kvapai. Saugu ar ne?”

  1. Ačiū už straipsnį. Labai mėgstame kvapus ir kvepiančias žvakes, jau nekalbant apie kvepalus. Net į galvą neatėjo, kad tai taip rimta. Toks svajingas dalykas kaip kvapas, gali būti ir pavojingas. Ačiū!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių