Nemokamas pristatymas visoje Lietuvoje nuo 44€! (išskyrus Neringą)

Chemotipas. Kas tai ir kodėl tai svarbu.

Pirkdami ir naudodami eterinius aliejus, tikrai susidursite su sąvoka „chemotipas“. Chemotipas – tai pagrindinė molekulė esanti tam tikro eterinio aliejaus sudėtyje. Ji dominuojanti. Perskaitę mano trumpą aprašymą, geriau suprasite kas tai yra ir kodėl tai žinoti yra svarbu.

Jei savo darže auginate prieskonines žoleles, tai žinote, kad pvz. Mėtų yra daugybė rūšių. Bazilikas gali būti žalios spalvos lapeliais, bordo spalvos lapeliais. Čiobreliai taip pat sutinkami keletos rūšių. Skiriasi ne tik augalo išvaizda, aukštis, bet ir kvapas. Patrynę lapelius tarp pirštų, tikrai pastebėjote aromato skirtumą. Šie aromato skirtumai yra nepaprastai svarbūs aromaterapijoje.

Augalas gali priklaustyti tai pačiai genčiai, rūšiai, tačiau eterinis aliejus išgaunamas iš jų gali skirtis savo chemine sudėtimi, tai yra chemotipu. Šie skirtumai gali būti nepaprastai svarbūs. Eterinio aliejaus chemotipas suteikia skirtingas gydomąsias savybes. Pagal mums reikalingą poveikį reikia rinktis ir tam tikro chemotipo eterinį aliejų. Chemotipų nežinojimas, gali būti nesėkmingo gydymo priežąstimi ar dar blogiau.

Skirtingus chemotipus lemiai keletas veiksnių:

  • Augalo augimo sąlygos ir geografinė vieta
  • Klimatas, dirvožemio sudėtis, saulės kiekis
  • Derliaus nuėmimo laikas, būdas ir net paros laikas
  • Kiti aplinkos veiksniai

Pavyzdžiui čiobreliai gali būti net dvylikos skirtingų chemotipų, tačiau labiausiai naudojami aromaterapijoje šie:

  • Thymus vulgaris linalolio chemotipo (pavasario sezonas)
  • Thymus vulgaris tymolio chemotipo (vasaros sezonas)
  • Thymus vulgaris tujanolio chemotipo (rudens sezonas)

Linalolio chemotipo čiobrelių e.a. yra distiliuojamas pavasarį, jis pats švelniausias, tinkamas naudoti vaikams ir net nėščiosioms (nuo antrojo trimestro).

Tymolio chemotipo čiobrelių e.a. naudojamas tik suaugusiems, vaikams iki 7 metų draudžiamas dėl jame esančių toksiškų molekulių, tačiau labai veiksmingas suaugusiems prie įvairių infekcinių susirgimų. Būtina laikytis rekomenduojamos dozuotės.

Tujanolio chemotipo čiobrelių e.a. distiliuojamas rudenį. Tai pakankamai retas ir nepigus aliejus, tačiau labai puikaus, subtilaus aromato ir švelnaus veikimo. Labai veiksmingas vaikams prie įvairių virusinių susirgimų, imunostimuliatorius.

 

Rozmarinų rosmarinus officinalis eterinis aliejus taip pat chemotipuojamas:

  • Cineolo chemotipo, naudojamas peršalimų atvejais, kvėpavimui lengvinti, atminčiai ir susikaupimui stimuliuoti.
  • Verbenono chemotipo, kepenų detoksas, kepenų ląstelių regeneracija, sinusitai, bronchitai, nuovargis.
  • Kamparo chemotipo, raumenų ir sąnarių skausmai, stimuliuoja kraujotaką, kelia kraujo spaudimą, neurotoksiškas didesnėmis dozėmis, negalima naudoti ilgiau kaip savaitę ir

Bazilikų ocimum basilicum eterinis aliejus taip pat turi nemažai variacijų, populiariausi:

  • Linalolio chemotipo, švelnus, saugus eterinis aliejus, balansuoja nervų sistemą, virškinimo sutrikimus.
  • Metilchavikolio chemotipo, labai stiprus spazmolitikas, puikiai veikia visas kūno įtampas, naudojant saikingai neturi kontraindikacijų.

Niaouli malaleuca quiquenervia :

  • Cineolo chemotipo, peršalimo ligos, sinusitai, rinitai.
  • Viridiflorolo chemotipo, antiinfekcinis, priešuždegiminis, tačiau stiprus estrogen-like poveikis, negalima naudoti vaikams, taip pat atsargiai esant hormoniniams sutrikimams ar vėžiniams susirgimams.
  • Nerolidolio chemotipo, priešuždegiminis, neurotonikas, turi estrogen-like poveikį, todėl atsargiai naudoti turint hormoninių sutrikimų, vėžinių susirgimų.

Taigi, naudojant eterinius aliejus, žinoti jų chemotipus yra būtina! Jų nepaisyti ar ignoruoti, tai būtų tas pats, kas eterinius aliejus laikyti medžiagomis, turinčiomis mistinių savybių ar tik kaip kvepiančias substancijas savo namų erdvėms aromatizuoti.

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių