Nemokamas pristatymas visoje Lietuvoje nuo 44€! (išskyrus Neringą)

Kaip eteriniai aliejai veikia bakterijas

Kodėl daug kur minima, kad eteriniai aliejai ir antiparazitiniai, ir antigrybeliniai, priešuždegiminiai, antibakteriniai ir visokie „anti“, argi tikrai „jie tokie veiksmingi“?

Noriu išdėstyti keletą faktų, labai apibendrintai, kad būtų aišku kodėl taip yra. Šiek tiek paliesiu ir chemijos, nes kitaip išaiškinti nepavyks.

Pirma. Augalas eterinį aliejų gamina tam, kad apsisaugotų nuo potencialių grėsmių, tai  vabzdžiai, graužikai, įvairūs mikrobai, grybeliai, taip pat ir nepalankus aplinkos poveikis, kaip kad sausra, kaitri saulė, ar didelis drėgmės kiekis. Eterinis aliejus tarsi augalo išlikimo garantas.

Antra. Eterinių aliejų cheminė sudėtis yra labai plati. Pavyzdžiui medikamentinio vaisto sudėtyje veiklioji medžiaga visada būna viena, o visa kita tai pagalbinės, balastinės medžiagos, skoniai ir t.t. Vieno augalo eterinį aliejų sudaro keli šimtai sudedamųjų dalių. Taip taip, net keli šimtai skirtingų molekulių. Ir visos jos turi sau būdingą poveikį.

Trečia. Eterinių aliejų molekulinė struktūra yra labai sudėtinga ir ji nuolat kinta, prisitaiko prie pasikeitusių aplinkybių, todėl bakterijos jos neperpranta.

Pavyzdžiui, visi turbūt geriausiai žinome Arbatmedžių eterinį aliejų, Malaleuca alternifolia arba lietuviškai, Pražangialapių mirtenių. Apie 50% jo sudėties sudaro molekulės Terpinen-4-ol. Ji sugeba bakterijas veikti trim keliais. Pirma, ji prisikluoja prie bakterijos ir suardo jos sienelę, kas lemia bakterijos žūtį. Antra, ši molekulė geba keisti aplinką, kurioje dauginasi bakterijos. Kaip žinote, bakterijos labai nemėgsta rūgščios aplinkos. Terpinen-4-ol mažina aplinkos pH ir bakterijos nebegali daugintis. Ir trečia, ji sumažina bakterijų pasipriešinimą, jautrumą kitiems vaistams.

Ši molekulė taip pat yra ir kitų eterinių aliejų sudėtyje, tik mažesniais kiekiais. Mairūnų Origanum majorana 20-30 %, Imbierų (Plai) Zingiber cassumunar 25-45 %.

Būtent ši molekulė yra labai plačiai ištyrinėta, atlikta tikrai daug tyrimų ir šie duomenys yra faktas kaip blynas 😊

Jei kam įdomu pasiskaityti plačiau, informacijos ieškokite čia:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/?term=4-terpineol

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/?term=4-terpineol

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių