Nemokamas pristatymas visoje Lietuvoje nuo 44€! (išskyrus Neringą)

 

Oksidacinis stresas

 

Kas tai yra ir kokį poveikį suteikia mūsų organizmui? Turbūt ne kartą girdėjote apie tai, kad mums yra būtini antioksidantai, tam, kad neutralizuoti laisvuosius radikalus. Bet ar įsigilinote apie ką tai?

Kaskart minėsiu, kad mūsų kūnas yra nepaprastai protingas. Čia apie viską pagalvota. Mūsų kūnas ištisai kuria ir griauna, kuria ir griauna. Be viena nebus kita. Visur reikalinga pusiausvyra.

Truputėlis chemijos iš mokyklos laikų 😊 Tikrai prisiminsite. Ląstelės – molekulės – atomai. Atomas sudarytas iš branduolio, protonų, neutronų ir elektronų. Čia yra svarbu kokį skaičių elektronų atomas turi išoriniame apvalkale. Kai atomas išoriniame apvalkale turi nelyginį elektronų skaičių, jis yra labai nestabilus, jo jungtis silpna. Viskas ir visi Visatoje nori poruotis 😊 Toks atomas, turintis neporinį skaičių elektronų, vadinamas laisvuoju radikalu. Laisvieji radikalai visada ieško papildomo elektrono, kad susiporuotų. Jie būna chemiškai labai aktyvūs ir stengiasi atimti elektroną iš kitų molekulių. Jie puola artimiausias sveikas molekules ir atima elektroną iš jų, taip sveikas molekules paversdami laisvaisiais radikalais. Užsisuka grandininė reakcija. Tai nuolatinis procesas. Laisvieji radikalai kenkia mūsų organizmui, taip kaip rūdys kenkia metalui.

Tačiau tai yra normalus organizmo procesas, kuris formuojasi detoksikacijos metu, ląstelių kvėpavimo metu, ir jis yra kompensuojamas antioksidantų, kai mes jų turime pakankamai.

Antioksidantai – tai junginių grupė, kuri kovoja su laisvaisiais radikalais. Jie atiduoda savo elektronus ir neutralizuoja laisvuosius radikalus, taip apsaugodami nuo žalos kitas ląsteles. Antioksidantai nukenksmina laisvuosius radikalus, ir šie pasišalina iš organizmo, nespėję pakenkti.

Kai gyvename sveikai, pakankamai judame, valgome daug įvairaus šviežio, tikro, gyvo maisto, antioksidantų organizme turi būti pakankamai. Tačiau įvairūs aplinkos faktoriai, prasta mityba, rūkymas, alkoholis, stresas, saulė, imuninės sistemos nusilpimas, traumos, infekcijos, sukelia oksidacinį stresą. Jei tai vyksta nuolat, tai gali sukelti eilę įvairiausių ligų, kaip sąnarių problemos, neurodegeneracinės ligos, ankstyvas senėjimas, vėžiniai susirgimai, odos ligos i t.t.

Ypatingai tai veikia mūsų odą. Ji pradeda senti daug anksčiau, prastėja lipidų kokybė, prastėja skaidulų kokybė, kurios atsakingos už odos tamprumą, elastingumą, ji greičiau sausėja, raukšlėjasi, praranda spindesį.

Tai kur gauti tų antioksidantų?

Vitaminas C (labai reikalingas kolageno formavimuisi)  – tikrai ne iš papildų, o iš šviežių citrusinių vaisių, uogų, daržovių.

Vitaminas E – juo ypač turtingi augaliniai aliejai, grūdai, riešutai, žirniai, pupos, sojos, menkių kepenėlės, žuvis.

Vitaminas A – visi žalios ir geltonos spalvos vaisiai, daržovės, riebios žuvys, saldžiosios bulvės (viena vidutinio dydžio saldžioji bulvė turi 561% RPN), kiaušiniai.

Flavonoidai – vieni svarbiausių augalų pigmentų. Jų yra įvairių rūšių vaisiuose, daržovėse, riešutuose, sėklose, prieskoniuose, grūduose, žievėje, šaknyse, stiebuose, gėlėse ir kituose augaliniuose maisto produktuose, taip pat gėrimuose, tokiuose kaip arbata ir vynas.

Taninai – juos atpažinsite iš sutraukiamojo poveikio, burnoje jaučiamas sausumas.Taninai ne tik prisideda prie geresnio vitamino C pasisavinimo, bet ir stiprina krajagysles, padeda geriau pasišalinti sunkiesiems metalams iš organizmo. Jų yra sėklose, vaisių žievėje, kakavoje, arbatoje.
Ką dedame į vidų, tą galime tepti ir ant odos, ir atvirkščiai. Pagalvokite ar jūs teptumėte ant odos tai ką valgote? Čia jums klausimas susimąstymui ar valgote tinkamai.

 Čia nepamainomi augaliniai aliejai. Jie labai stiprūs antioksidantai. Gamta mums suteikia nepaprastai gausų pasirinkimą augalų iš kurių yra spaudžiami aliejai. Svarbi sąlyga, jie turi būti šalto spaudimo, nerafinuoti, neišvalyti, nekvėpinti ir nepapildyti jokiais sintetiniais priedais.

Šalto spaudimo būdu gaunamas nerafinuotas aliejus išspaudžiamas tik mechaninėmis priemonėmis, nenaudojant karščio (iki 42 laipsnių), įvairių tirpiklių. Tokiu būdu spaudžiant aliejus išeiga nebūna didelė.

Spaudžiant aliejus karštu būdu (iki 110 laipsnių), išeiga ženkliai didesnė, tačiau toks aliejus praranda daugelį savo vertingų savybių. Be to, jis dar ir rafinuojamas, kad sumažinti rūgščių perteklių, susidariusį po kaitinimo. Rafinavimas gali būti atliekamas ir cheminiuose tirpikliuose. Neretai cheminių tirpiklių likučių lieka ir pačiame aliejuje. O štai dezodoruoti aliejai gaminami panaikinant jų skonį, kvapą, maistines, biologiškai aktyvias medžiagas. Rafinuojant aliejus pašalinami vertingi vitaminai (A, D,  E, K), fosfolipidai, steroliai. Tas daroma tam, kad produkto galiojimas laikas pailgėtų. Realiai tokiame aliejuje nelieka nieko, tik riebalai.

Tokie aliejai yra skaidrūs, be nuosėdų, be kvapo, ženkliai pigesni, tačiau netinkami naudoti kosmetikoje. Naudojant juos, oda pasidengia riebaline plėvele. Galbūt dėl to, dažnai moterys skundžiasi, kad naudojant vieną ar kitą kremą iš parduotuvės, jis kemša poras.

Ruošdama Jums aliejinius serumus naudoju daugybę tirštų ir skystų, tamsių ir šviesių, kvapnių ir bekvapių,  su nuosėdomis ir be jų, rausvų ir žalių, riebių ir greit susigeriančių aliejų – avokadų, migdolų, moringų, simondsijų, granatų sėklų, kviečių gemalų, vyšnių kauliukų, slyvų kauliukų, sezamų sėklų, makadamijų, lazdynų riešutų, kanapių, erškėtrožių, juodgrūdžių, abrikosų kauliukų, arbūzų sėklų, melionų sėklų, nakvišų, agurklių, vynuogių kauliukų, sviestmedžių, puiklapių, šaltalankių, arnikų, perilių, braziliškų riešutų, arganų, yangų riešutų…

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių